GALANTÉRIA mimib - RUČNE, S LÁSKOU, KREATÍVNE!

Viete, čo je to LOT — šarža produktu?

Viete, čo je to LOT — šarža produktu?

Stalo sa vám už, že ste si kúpili niekoľko klbiek priadze, no na výrobok, ktorý ste z neho chceli uháčkovať alebo upliesť, to nebolo dosť? Takéto veci sa prihodia často. Problém nastáva, ak nové klbko, ktoré si dokúpite, nemá presne rovnaký odtieň. Ako je možné, že ten istý typ priadze od rovnakej značky nemá tú istú farbu? 


LOT — šarža produktu

Každé klbko priadze je označené šaržou. Rovnaká LOT šarža je na všetkých produktoch, ktoré boli spracované v jednom výrobnom procese alebo ich sérii. Majú preto homogénne vlastnosti. Pri klbkách rovnakej šarže je zaručené, že budú homogénne, teda budú mať aj presne ten istý odtieň. LOT je uvedené vedľa čísla odtieňa na štítku priadze.


Pri rôznej šarži produktov môže dôjsť k miernym odchýlkam v ich vlastnostiach. A to napriek tomu, že si kúpite presne ten istý výrobok, ako pri predchádzajúcom nákupe. Takýmto spôsobom vznikajú aj odchýlky v odtieňoch rovnakej priadze. 


Ako zabrániť tomuto rozdielu? 

Ak chcete, aby mali vaše ručné výrobky vždy homogénnu farbu, odporúčame vám nakúpiť vždy dostatočný počet klbiek naraz. Ak si nie ste istí množstvom, lepšie je kúpiť o jedno či dve klbká navyše. To vám zaručí, že všetky budú pochádzať z rovnakej šarže a budú mať preto presne tú istú farbu.


Ak vám po dokončení práce zostane nejaká priadza, môžete ju využiť na rôzne menšie alebo vzorované výtvory. Tipy na ich užitočné využitie nájdete aj našom článku Čo vyrobiť zo zvyškov priadzí.   Články